Blog

Spawanie stali nierdzewnej

Spawanie stali nierdzewnej

Spawanie może być niesamowitym rzemiosłem do nauczenia. Pozwala spawaczowi na wszystko, od mocowania różnego rodzaju elementów metalowych po wykonywanie dzieł sztuki. Między nauką podstawowych spoin a umiejętnością wykonywania bardziej zaawansowanych spoin trzeba przejść wiele kroków. Jednym z rodzajów zaawansowanego spawania, którego należy się nauczyć, jest spawanie stali nierdzewnej. W tym celu należy wykonać kilka ważnych kroków. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą uzyskać najlepsze rezultaty.

Staranne przygotowanie

Przed rozpoczęciem spawania stali nierdzewnej należy wykonać kroki przygotowawcze, które są ważne dla osiągnięcia sukcesu. Po pierwsze, ważne jest, aby przed przystąpieniem do spawania odpowiednio oczyścić stal nierdzewną. Stal nierdzewna i węgiel mają silne wiązanie, więc wszelkie pozostałości materiału węglowego mogą zanieczyścić nową spoinę i powodować problemy, takie jak rdza. Przygotowanie obejmuje oczyszczenie obszaru roboczego, lub, co jeszcze lepsze, wykorzystanie oddzielnego obszaru roboczego do spawania stali nierdzewnej.

Spawanie metodą TIG

Spawanie TIG jest często powszechnym podejściem do spawania stali nierdzewnej. Wytwarza niską moc cieplną, co sprawia, że ​​doskonale nadaje się do wrażliwych i cieńszych metali, ale oznacza to również, że będzie to wolniejszy proces. Pomimo tego, że spawanie TIG jest wolniejsze, można uzyskać piękne spoiny na stali nierdzewnej.

Spawanie metodą MIG

Spawanie MIG może być również dobrym wyborem do spawania stali nierdzewnej, w zależności od pracy i umiejętności spawacza. Ogólnie jest to dobry wybór, jeśli spawacz nie jest bardzo doświadczony, a praca spawalnicza jest mniejsza. Spawanie MIG jest szybsze niż spawanie TIG i nadal może dawać przyzwoite wyniki, ale bardziej doświadczeni spawacze preferują inne metody spawania stali nierdzewnej.

Spawanie elektrodą

Jeśli wygląd spoiny nie stanowi większego problemu, spawanie elektrodą otuloną może być również opcją dla stali nierdzewnej. Zwykle wytwarza bardzo mocną spoinę, która może być dobra do spawania strukturalnego, ale użycie drutu z rdzeniem topnikowym może spowodować powstanie żużla, który będzie musiał zostać oczyszczony lub odłupany. Z drugiej strony drut z rdzeniem topnikowym pomaga również chronić spoinę przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami — bez użycia gazu osłonowego — i można to łatwo wykonać na zewnątrz. Spawanie elektrodą otuloną jest również wygodniejsze podczas spawania z różnych pozycji, jeśli spoina jest w bardziej ograniczonej przestrzeni.

 

Do spawanie stali nierdzewnej przydadzą się m.in: