Blog

Przecinarka plazmowa – co to jest, jak działa, faq

Przecinarka plazmowa - co to jest, jak działa, faq

Jak działa przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa wykorzystuje strumień zjonizowanego gazu o dużej prędkości, zwany plazmą, który topi i przecina metal z precyzją i wydajnością. Osiąga się to poprzez przepuszczanie prądu elektrycznego przez gaz, taki jak powietrze lub azot, który jonizuje gaz i tworzy strumień plazmy. Strumień plazmy jest następnie kierowany przez małą dyszę na metal, który topi się i przecina materiał.

Co to jest przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa to narzędzie wykorzystujące strumień gazu pod wysokim ciśnieniem do przecięcia metalu. Strumień gazu wytwarzany jest przez łuk elektryczny pomiędzy dwiema elektrodami, tworząc zjonizowane cząstki zwane plazmą. Pomaga wycinać czyste i proste linie w starych samochodach lub budynkach, usuwa śruby bez uszkadzania powierzchni pod spodem i wiele więcej! Niektóre przecinarki plazmowe mają maksymalną wysokość ponad sześciu stóp, co pozwala łatwo dotrzeć do wyższych przestrzeni. Niektórzy budowniczowie używają ich zamiast pił do cięcia drewnianych belek! Całkiem imponująca rzecz, jeśli się nad tym zastanowić.

Jak to działa przecinarka plazmowa?

Jak wspomniano wcześniej, przecinarka plazmowa wykorzystuje łuk elektryczny do wytwarzania zjonizowanych cząstek plazmy. Odbywa się to poprzez przetłaczanie sprężonego powietrza przez wąski kanał. Powstały strumień gazu (plazma) kierowany jest na metal, który chcesz przeciąć, i przecina go. Spalony metal można usunąć podważając lub zeskrobując szpachelką.
Cięcie plazmowe sprawdza się dobrze w przypadku elementów metalowych, które będą pasować płasko do stołu, a także wtedy, gdy element metalowy będzie przytrzymywany stabilną powierzchnią, stołem lub zaciskami. Ale możesz potrzebować dodatkowych prac przygotowawczych, jeśli linie cięcia nie przebiegają w liniach prostych i krzywych, ponieważ docisk zaciśnięty działa dobrze tylko w przypadku krzywizn.

Przecinarka plazmowa przechodzi przez metal, jednocześnie go topiąc, pozostawiając szorstkie cięcie. Przed użyciem należy wygładzić krawędzie i oczyścić nacięcie. To zupełnie jak z piłą do metalu! Po pocięciu metalowe elementy będą wykazywać oznaki spalonych płomieniem powierzchni i innych niedoskonałości; cięcie plazmowe nie ma na celu „upiększania”; metalowy w jakikolwiek sposób. Idealnie nadaje się do zgrubnych cięć i doskonale tnie metal przy minimalnym przygotowaniu.

Rodzaje przecinarek plazmowych

Istnieją dwa główne typy przecinarek plazmowych; prąd stały (DC) i falownik. Przecinarki plazmowe wykorzystujące prąd stały wytwarzają ograniczony łuk o wysokim natężeniu, co oznacza, że ​​metalowi trudno jest nagrzać się na tyle, aby się stopił. Uzyskane w ten sposób cięcia są trudne, ale jeśli brakuje Ci czasu i chcesz zaoszczędzić pieniądze na paliwie i energii elektrycznej, może to być przecinarka dla Ciebie!

Inwerterowe przecinarki plazmowe wytwarzają dłuższy łuk, który osiąga temperaturę około 150 tysięcy stopni Fahrenheita (65 tysięcy stopni Celsjusza). Ten typ lepiej radzi sobie z prostymi cięciami metalu, ponieważ nagrzewa metal szybciej niż prąd stały. Oznacza to, że będziesz musiał wykonać mniej prac przygotowawczych przed użyciem noża i nie będziesz musiał tak długo czekać na cięcie.

Jak korzystać z przecinarki plazmowej

Jeśli kiedykolwiek ciąłeś piłą do metalu, znasz już podstawy obsługi przecinarki plazmowej! Ważne jest, aby upewnić się, że metalowy element jest stabilny i wypoziomowany oraz przytrzymany za pomocą zacisków lub w inny sposób. Przecinarki plazmowe muszą szybko się nagrzewać i mogą się przegrzać, jeśli nie mają bezpośredniego kontaktu z metalowym elementem.
Następnie upewnij się, że przecinarka plazmowa jest w dobrym stanie. Sprawdź skrzynkę zasilającą pod kątem przepalonych bezpieczników i wymień te, których brakuje. Przetestuj pompę powietrza, upewniając się, że dmucha wystarczająco mocno, aby wytworzyć dobry łuk.
Gdy nóż będzie gotowy, umieść go na metalu tak, aby znajdował się pod odpowiednim kątem roboczym (zwykle około 45 stopni). Podłącz go i włącz pompę powietrza oraz zasilanie. Następnie włącz łuk plazmowy! Gdy przytrzymasz przycisk spustu i przejdziesz przez metal, powinieneś zobaczyć linię cięcia tuż przed swoimi oczami.
Podczas wykonywania długich cięć może zaistnieć potrzeba kilkukrotnego zatrzymania i przesunięcia przecinarki plazmowej. Nie martw się, to wszystko jest normalne! Jeśli masz ręczny wąż pneumatyczny i regulator powietrza, przytrzymaj przycisk spustowy przez kilka sekund przed przesunięciem go do nowej linii cięcia. W ten sposób łatwiej będzie Ci rozpocząć pracę od nowa, ponieważ w miejscu cięcia pozostanie niewielka ilość gorącego metalu.

Bezpieczeństwo i konserwacja

Przecinarki plazmowe wymagają jedynie niewielkiej konserwacji, więc możesz używać ich bez tak dużego wyposażenia zabezpieczającego, jak piła gazowa. Jeśli przebywasz w ciasnej przestrzeni, noś okulary i rękawice. Powinieneś także upewnić się, że metalowy element jest stabilny i wypoziomowany przed przejściem przez łuk; w przeciwnym razie możesz narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo. Jeśli chcesz ciąć blachę lub inne materiały, które same się nie podtrzymują (takie jak stare okna aluminiowe), najlepiej użyć zacisków lub podobnego przedmiotu, aby bezpiecznie przytrzymać go na stole. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z cięciem plazmowym, poproś swojego instruktora lub innego eksperta o poradę dotyczącą prawidłowego używania przecinarki plazmowej.

Często zadawane pytania dotyczące przecinarki plazmowej

Która przecinarka plazmowa jest najlepsza na rynku?

Przecinarka plazmowa jest niezbędna do wykonywania dużych cięć lub cięcia metalu zbyt dużego dla piły do ​​metalu. Dzięki temu narzędziu możesz wykonywać czyste i dokładne cięcia w metalu, które nie zajmują dużo miejsca.

Jakiego rodzaju gazu używasz do przecinarki plazmowej?

Do pracy przecinarki plazmowej nie jest potrzebny żaden konkretny gaz. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu i włączyć przełącznik, aby wykorzystać technologię łuku elektrycznego do rozpoczęcia cięcia metalu.

W jaki sposób przecinarka plazmowa wytwarza plazmę?

Do topienia metalu w przecinarce plazmowej wykorzystuje się łuk elektryczny. Łuk podgrzewa metal do temperatury około 65 000 stopni Fahrenheita, co powoduje jego topienie i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń powodujących rdzę.

Czy plazmą można używać do cięcia metalu?

Tak! Przecinarka plazmowa ułatwia cięcie metalu, ponieważ szybko się nagrzewa, topi i ochładza. Możesz użyć tej metody do tworzenia długich skrótów, jeśli możesz szybko dostać się z jednego miejsca do drugiego.

Jak gruby może być metal cięty plazmą?

Przecinarka plazmowa powinna być w stanie wyciąć wszystko o grubości mniejszej niż 2 cale. Można przecinać grubsze materiały przy użyciu materiału podporowego lub wykonać cięcie w dwóch etapach.

Czy potrzebuję sprzętu ochronnego?

W przypadku pracy na małej przestrzeni lub w pobliżu innych osób należy nosić okulary ochronne i rękawice. Jeśli pracujesz z podłączonymi narzędziami elektrycznymi, powinieneś nosić sprzęt ochronny.

Czy cięcie plazmowe boli?

NIE! Kiedy używasz elektronarzędzi i odczuwasz ból, to dobry znak. Oznacza to, że narzędzie dobrze wykonuje swoją pracę i emituje wystarczającą ilość ciepła, aby pomóc w oczyszczeniu metalu.

Czy cięcie plazmowe to prąd przemienny czy stały?

Przy źródle prądu przemiennego można używać przecinarki plazmowej na prąd stały, ale nie nagrzeje się ona na tyle, aby było to bezpieczne. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj przecinarki plazmowej AC.

Czy mogę używać przecinarki plazmowej do stali nierdzewnej?

Tak! Przecinarka plazmowa może przecinać mniej reaktywne materiały, takie jak stal nierdzewna, które nie są „nierdzewne”.

Jak duże cięcie może wykonać nóż plazmowy?

Podobnie jak inne narzędzia używane przez profesjonalistów do cięcia metalu, przecinarki plazmowe muszą jedynie przebić powierzchnię materiału, a następnie szybko go podgrzać i stopić.

Czy przecinarki plazmowe potrzebują sprężarki powietrza?

Wystarczyłaby zwykła sprężarka powietrza lub nawet przenośny wąż powietrzny. Upewnij się, że nie jest zbyt mocny!

Czy cięcie plazmowe wykorzystuje łuk?

Tak. Przecinarka plazmowa ułatwia cięcie metalu, ponieważ łuk elektryczny pomiędzy elektrodami na końcu narzędzia wytwarza dużo ciepła. Ta metoda jest skuteczna, ponieważ nie trzeba czekać na określone gazy ani uzupełniać przecinarki pomiędzy cięciami.

Ile psi potrzeba do uruchomienia przecinarki plazmowej?

Przy odpowiedniej sile przecinarka plazmowa może przeciąć metal, ale nie ze zbyt dużą siłą. Użyj przecinarki plazmowej prądu stałego o ciśnieniu około 150 psi (dla porównania zwykły odkurzacz warsztatowy ma ciśnienie około 90 psi).

Jak ciąć aluminium za pomocą przecinarki plazmowej?

Aluminium trudno jest przeciąć ręcznie, ale przecinarki plazmowe radzą sobie z tym szybko. Podczas korzystania z przecinarki plazmowej ważne jest zachowanie bezpieczeństwa i noszenie sprzętu ochronnego.

 

Najczęściej wybierane przecinarki plazmowe przez naszych klientów:

 

Źródło: www.weldingforless.com/blogs/welders-blog/how-does-a-plasma-cutter-work