Blog

Masz problem z przyłbicą podczas spawania? Oto jak to naprawić!

Masz problem z przyłbicą podczas spawania? Oto jak to naprawić!

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym i chcesz nauczyć się spawać , czy też masz duże doświadczenie w spawaniu, możliwość zobaczenia spawanych powierzchni może być wyzwaniem. Oczywiście spawacz musi zobaczyć spoinę i otaczający ją obszar, aby upewnić się, że spoina przebiega prawidłowo i że nie ma żadnych problemów. Przyczyn problemów z widocznością może być wiele, ale większość z nich można dość łatwo rozwiązać. W wielu przypadkach rozwiązaniem może być po prostu kask lub używany sprzęt. Przyjrzyjmy się kilku typowym przyczynom niewidoczności spoiny i sposobom ich naprawienia.

Wyczyść szybkę kasku

W niektórych przypadkach spawacz może nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo zabrudziła się przednia szybka jego przyłbicy spawalniczej. Jest to szczególnie ważne podczas pracy w warsztatach, które nie są regularnie utrzymywane w czystości, ponieważ na obiektywie niezwykle łatwo gromadzi się kurz i brud. Może wystarczyć kilka spawów, aby na soczewce pojawiła się warstwa brudu, dlatego należy ją regularnie czyścić, aby zapewnić najlepszą widoczność. Jest to coś, co nowicjusze w branży mogą często przeoczyć, gdy po raz pierwszy uczą się spawać.

Automatycznie przyciemniająca się regulacja kasku

Niektórzy spawacze mogą używać przyłbic z funkcją automatycznego przyciemniania. Mogą być bardzo przydatne do ochrony oczu użytkownika, ale mogą również powodować problemy, jeśli nie są odpowiednio dopasowane. Jeśli chodzi o przyłbice samościemniające, należy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, automatyczne przyciemnianie niektórych przyłbic można dostosować do potrzeb użytkownika; upewnij się tylko, że podczas regulacji czułości nadal zapewnia odpowiednią ochronę oczu. Innym częstym problemem są baterie o małej mocy. Kask może nie być w stanie dostosować się do potrzeb, gdy poziom naładowania baterii jest niski, dlatego należy regularnie wymieniać baterie.

Kup wkładkę korekcyjną

W większości przyłbic spawalniczych można wymienić wkładkę korekcyjną na inne rozmiary lub przyciemnienia. Jeśli problem polega na tym, że pole widzenia jest niewystarczające, rozwiązaniem może być po prostu wymiana go na szerszy obiektyw. W ten sposób użytkownik będzie mógł zobaczyć znacznie więcej spoiny podczas pracy.

Zmęczenie oczu

Realistycznie rzecz biorąc, robienie czegokolwiek zbyt długo może powodować zmęczenie oczu. Nie ma łatwego, mechanicznego sposobu na zmęczenie oczu; wymaga po prostu przerwy i odpoczynku. Jednakże wiele przypadków zmęczenia oczu może być spowodowane tym, że przyłbica spawalnicza nie przyciemnia się wystarczająco lub nie zmienia się wystarczająco szybko. Można to regulować w hełmach, skracając czas reakcji. Powszechnie sugerowany czas reakcji to 1/10 000 sekundy, ale jeśli nie działa on w przypadku konkretnego użytkownika, może być konieczne dostosowanie go do tego, co będzie dla niego najlepsze. Nowi użytkownicy powinni to przetestować, gdy nauczą się spawać, aby móc odpowiednio wcześnie dostosować to rozwiązanie.

 

Zobacz polecane przez nas przyłbice spawalnicze:

Przyłbica Esab Savage A40

Przyłbica Esab G50

Przyłbica Esab A60

Przyłbica Spartus 201X

Przyłbica Optrel NEO P550

 

Zobacz również opcje z nawiewem:

Nawiew Esab EPR-X1

Przyłbica spawalnicza Esab A40 AIR z nawiewem EPR-X1

Przyłbica spawalnicza Esab G50 AIR z nawiewem EPR-X1

Przyłbica spawalnicza Esab A60 AIR z nawiewem EPR-X1