Blog

Wszystko co musisz wiedzieć o kurtynach i ekranach spawalniczych

Wszystko co musisz wiedzieć o kurtynach i ekranach spawalniczych

Wybierając półprzezroczystą osłonę spawalniczą lub kurtynę spawalniczą do ochrony pracowników znajdujących się w pobliżu miejsca spawania przed szkodliwym promieniowaniem UV i światłem niebieskim, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Ekrany czy zasłony?

Ekrany spawalnicze są zwykle wykonane z półprzezroczystego materiału winylowego (PVC), który jest przymocowany do przenośnej ramy i można go łatwo transportować w obszarze roboczym i zmieniać położenie w razie potrzeby. Możliwe jest również skonfigurowanie ekranów spawalniczych w konfiguracji trzy- lub czterostronnej, tak aby poza małym przejściem operacja spawania była całkowicie zamknięta. Ekrany te są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach i są powszechnie stosowane na placach budowy lub podczas mobilnych operacji spawalniczych, chociaż wiele spawalni i zakładów produkcyjnych również preferuje elastyczność zapewnianą przez ekrany.
Kurtyny spawalnicze są zwykle zawieszane na ramie lub suficie za pomocą otworów montażowych. Jednym z rodzajów zasłon spawalniczych jest zasłona z przelotkami winylowymi, która jest mocowana do ramy, ogrodzenia lub innej konstrukcji za pomocą otworów przelotowych wokół krawędzi materiału winylowego. Dostępna jest również spawalnicza kurtyna paskowa, która składa się z szeregu zachodzących na siebie pasków PVC, które można montować na stałe na konstrukcji lub na suficie. Wiele stałych kabin spawalniczych jest zbudowanych z wykorzystaniem kurtyn, ponieważ oczekuje się, że będą nieruchome.

 

Charakterystyka fizyczna

Ekran, który jest zbyt mały w stosunku do obszaru roboczego, może nie zapewniać odpowiedniej ochrony, a zbyt duży ekran może utrudniać manewrowanie. Weź pod uwagę możliwość przenoszenia ekranu. Ekrany spawalnicze mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z winylu (PVC) lub poliwęglanu. Zdecydowana większość ekranów i zasłon spawalniczych jest wykonana z winylu, ponieważ są stosunkowo niedrogie, lekkie, elastyczne, odporne na zarysowania i łatwe do czyszczenia.

Standardy bezpieczeństwa

Poszukaj ekranu, który został przetestowany i certyfikowany pod kątem zgodności ze standardami bezpieczeństwa określonymi przez organy regulacyjne, takie jak OSHA i ANSI. W Stanach Zjednoczonych odpowiednią normą bezpieczeństwa ANSI dotyczącą ekranów spawalniczych i kurtyn jest AWS F2.3M:2019, Specyfikacja użytkowania i wydajności przezroczystych zasłon spawalniczych i ekranów. Norma ta została opracowana przez naukowców i ekspertów ds. bezpieczeństwa w celu poświadczenia, że zasłony i ekrany zapewniają odpowiednią ochronę optyczną przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim oraz spełniają określone testy niepalności. Aby zachować zgodność z tą normą, producenci muszą poświadczyć odpowiednie poziomy ochrony optycznej i ogniowej w niezależnym laboratorium oraz oznaczyć ekran lub zasłonę znakiem AWS F2.3M:2019, nazwą producenta i datą produkcji. Ekran lub kurtyna spawalnicza zgodna z AWS F2.3 może pomóc zapewnić bezpieczeństwo pracowników i zapobiegać wypadkom w miejscu pracy.

 

Zabarwienie

Wybierając kolor osłony lub kurtyny spawalniczej, należy wziąć pod uwagę konkretne zastosowanie spawalnicze i środowisko, w którym będzie używany. Wybór odpowiedniego koloru może pomóc poprawić widoczność i zmniejszyć zmęczenie oczu, co może poprawić ogólne bezpieczeństwo i jakość procesu spawania.

Ekrany i kurtyny spawalnicze są podzielone na cztery stopnie: jasny (L), średni (M), ciemny (D) i bardzo ciemny (ED).

Żółte ekrany i zasłony spawalnicze są najbardziej przejrzystymi klasami i zwykle mają stopień L. Są często używane do zastosowań spawalniczych w pomieszczeniach i wpuszczają więcej światła do kabiny spawalniczej. Pozwala to na wyraźniejszy wgląd w operację pod kątem nadzoru zewnętrznego i względów bezpieczeństwa oraz pozwala spawaczowi czuć się mniej zamkniętym w środku. Żółte ekrany spawalnicze nie są zalecane w sytuacjach, w których osoby znajdujące się w pobliżu będą stale narażone na działanie światła widzialnego pochodzącego z prac spawalniczych. Te wysokie poziomy przepuszczalności światła przez żółty ekran lub zasłonę mogą przeszkadzać i przeszkadzać osobom postronnym po kilku godzinach ekspozycji.

Brązowe lub zielone ekrany i kurtyny spawalnicze, które zazwyczaj są klasy D, są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zapewnić maksymalny komfort osobom w pobliżu prac spawalniczych przy bardzo niskim poziomie światła widzialnego przechodzącego przez materiał. Chociaż nadzór przez te zasłony nie jest tak łatwy jak nadzór przez żółte zasłony, nadal można upewnić się, że spawacz nadal obsługuje sprzęt, stoi wyprostowany i nie znajduje się za ekranem spawalniczym lub zasłoną.

Niebieskie ekrany i zasłony nie nadają się do spawania. Chociaż są one czasami sprzedawane jako ekrany spawalnicze, nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem światła niebieskiego. Ponieważ są niebieskie, nie mogą spełniać norm bezpieczeństwa spawania.

Czerwone ekrany i zasłony spawalnicze, które zwykle są klasy M, zapobiegną przedostawaniu się większej ilości światła widzialnego, ale zachowają pewną przezroczystość. Są popularne, ponieważ stanowią dobry kompromis w zakresie utrzymywania nadzoru bez przeszkadzania innym w pobliżu. Czerwone ekrany spawalnicze powstrzymają przedostawanie się większej ilości światła widzialnego, ale zachowają pewną przezroczystość.

Ekrany i zasłony spawalnicze klasy ED, takie jak zaciemnienie 8 lub matowa zieleń, są odpowiednie, gdy nie jest potrzebny bezpośredni nadzór. Ten gatunek jest zwykle używany jako przegroda między dwiema kabinami spawalniczymi. Te ekrany i zasłony przepuszczają tylko częściowe światło spawalnicze przez ekran, aby wskazać osobom znajdującym się w pobliżu, że trwa operacja spawania. Te stopnie są często używane między spawaczami, aby mogli wiedzieć, że sąsiedni spawacz spawa.

Wybierając osłonę spawalniczą lub kurtynę spawalniczą, należy wziąć pod uwagę wymagany poziom ochrony, materiał, widoczność, rozmiar, przenośność i zgodność z normami bezpieczeństwa. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu ochronnemu pracownicy mogą pracować bezpiecznie i wydajnie, nie pogarszając widoczności ani komfortu.

 

Sprawdź naszą ofertę na ekrany, kurtyny oraz koce spawalnicze.