Blog

MIG, TIG czy Arc? Jak określić, jakiego rodzaju procesu spawania należy użyć w pracy

MIG, TIG czy Arc? Jak określić, jakiego rodzaju procesu spawania należy użyć w pracy

Spawanie to proces, który od wielu lat ma zasadnicze znaczenie dla technologii. Proces ten umożliwił niezliczone postępy technologiczne, od spawania metalu w celu tworzenia wysokich wieżowców po spawanie najmniejszych części na płytce drukowanej.

Jednak obecnie stosuje się wiele różnych typów procesów spawania, mających różne efekty i potrzeby. Trzy z najczęstszych to spawanie łukowe, spawanie metodą MIG (metal, gaz obojętny) lub GMAW (spawanie gazowe, spawanie łukiem metalowym) i TIG (spawanie metodą Tungsten Inert Gas). Aby dowiedzieć się, który proces jest najlepszy dla konkretnego zadania, nad którym pracujesz, oto, co powinieneś wiedzieć o każdym z nich.

Spawanie łukowe

Spawanie łukowe jest najstarszą z tych trzech metod spawania. Ponadto może to być również jedna z najbardziej opłacalnych metod. W tym procesie do wykonania pracy zużywa się minimalną ilość materiałów i energii, co ułatwia i przyspiesza wykonanie. Jednak tworzenie wytrzymałych i spójnych spoin wymaga dużo praktyki. Chociaż potrzebnych jest niewiele materiałów, a narzędzia są stosunkowo proste, ważne jest, aby pamiętać, że jest to nadal praktyka, która wymaga ciężkiej pracy do opanowania. Ten rodzaj spawania lepiej nadaje się do grubszych materiałów.

Spawanie MIG

Spawanie metodą MIG, znane również jako spawanie GMAW, wykorzystuje cienki drut jako elektrodę. Ten cienki drut jest następnie podawany przez przyrząd spawalniczy, nagrzewany, gdy przemieszcza się w kierunku miejsca spawania. Istnieją dwa główne procesy umożliwiające wykonanie tego rodzaju spawania: spawanie gazowe (MIG) i bezgazowe (rdzeń topnikowy). Gasless MIG oszczędza pieniądze w zakresie sprzętu, ale także podnosi koszty dostaw. Drut potrzebny do tego rodzaju spawania jest droższy. Z drugiej strony MIG gazowy jest bardziej złożony, ale drut kosztuje mniej i zapewnia czystsze linie.

Spawanie metodą TIG

Spawanie metodą TIG jest niewątpliwie najbardziej wszechstronnym ze wszystkich tych procesów spawania. Jednak jest to również ten, który zajmuje najwięcej czasu i jest najmniej produktywny ze wszystkich trzech. To powiedziawszy, wytwarza również najwyższej jakości spoiny. Spawanie metodą TIG jest zalecane w przypadku większych projektów lub takich, w których wymagana jest większa kontrola nad spawaniem.