Blog

Cięcie plazmą – poradnik

Cięcie plazmą

Co to znaczy w zasadzie ciąć plazmą?

Przecinarki plazmowe są używane od lat 60. XX wieku jako metoda wycinania lub wycinania kształtów z metalu. Podczas II wojny światowej pojawiła się nowa forma spawania z wykorzystaniem gazu obojętnego wraz z łukiem elektrycznym. Ten styl spawania chronił spoiny przed działaniem tlenu i azotu w atmosferze, które mogłyby spowodować, że spoina była porowata i krucha. Naukowcy odkryli później, że zaciskając otwór, z którego wyłonił się łuk i zwiększając prędkość gazu osłonowego, mogli wytworzyć znacznie gorętszy łuk. Jednak wraz z tym rozwojem narzędzie nie działało już jako spawarka używana do łączenia metali. Ciepło stopiło metal, a gaz o dużej prędkości mechanicznie zdmuchnął niepodparty materiał. Z tego powodu nowe urządzenie służyło wyłącznie do cięcia i stało się znane jako przecinarka plazmowa.

Bliższe spojrzenie na plazmę

Istnieją cztery stany skupienia. Zazwyczaj wchodzimy w interakcje tylko z trzema: ciałami stałymi, cieczami i gazami. Kiedy gazy są przegrzane, przechodzą w czwarty stan, plazmę. W stanie plazmy atomy pierwiastka zaczynają się rozszczepiać, oddzielając elektrony od ich jądra. Kiedy elektrony i jony (dodatnio naładowane jądro pierwiastka) zderzają się z innymi szybko poruszającymi się elektronami, uwalniają dużą ilość energii, wytwarzając wysokie temperatury, które przekładają się na moc cięcia palnika.

Jak spawacze używają przecinarek plazmowych

Plazmy są wykorzystywane w produkcji samolotów i samochodów, wyposażaniu statków, budownictwie, produkcji metali i wielu innych dziedzinach. Nawet ślusarze mogą ich używać do drążenia sejfów dla klientów. Cięcie plazmą stosuje się głównie do stali i innych materiałów nieżelaznych o grubości mniejszej niż cal. Ma również wiele przydatnych zastosowań specjalistycznych, takich jak cięcie siatki cięto-ciągnionej i kształtów nieliniowych. Korzystanie z przecinarki plazmowej jest zwykle bardzo szybkim procesem. Ponadto, podczas gdy sprzęt do cięcia plazmowego był tradycyjnie dość drogi i używany głównie w operacjach na dużą skalę, obecnie spawacze mogą znaleźć modele przecinarek, które różnią się kosztem i rozmiarem w zależności od wykonywanej pracy np:

Zanim zainwestujesz w przecinarkę plazmową, zastanów się dokładnie, jak będziesz z niej korzystać. Średnia grubość metalu, pożądana prędkość cięcia i inne czynniki pomogą określić, jak mocna musi być przecinarka plazmowa.