Blog

6 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby rozpocząć spawanie

6 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby rozpocząć spawanie

Co może być bardziej onieśmielającego niż narzędzie, które wykorzystuje wystarczającą ilość energii do stopienia metalu ze sobą, a jeśli zostanie użyte nieprawidłowo, może zranić? Chociaż prawdą jest, że spawanie może onieśmielać, jak wszystko inne, przy odrobinie wysiłku, czasu i odpowiednich narzędzi, możesz stać się wystarczająco dobry, aby wykonać większość każdego projektu, a będziesz stawać się lepszy, im więcej będziesz ćwiczyć.

1. Bezpieczeństwo: absolutnie NIE jest opcjonalne.

Zanim pomyślisz o spawaniu, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt, w tym kurtkę ognioodporną, okulary ochronne, rękawice spawalnicze i zatwierdzony hełm spawalniczy. Kaski przeszły długą drogę w ostatnich latach. Aby ułatwić sobie sprawę, szukaj kasku z funkcją automatycznego przyciemniania, takiego jak te przyłbice spawalnicze Esab oraz 3M. Zapewnij odpowiednią wentylację lub skorzystaj z systemu wyciągu oparów. Nie spawać na materiałach łatwopalnych ani w ich pobliżu; wybierz miejsce, w którym będziesz mieć dużo miejsca na iskry.

2. Procesy spawania: MIG, MIG, MMA i TIG.

Nie daj się zwieść tym warunkom. Zostały one wyjaśnione poniżej, od najłatwiejszych na początek do tych, których opanowanie wymaga więcej umiejętności i doświadczenia.

Spawanie drutem wykorzystuje szpule drutu podawane przez pistolet, a ciągłe podawanie drutu minimalizuje liczbę startów i zatrzymań, ułatwiając stosunkowo niedoświadczonym spawaczom tworzenie dobrze wyglądających połączeń. Jest również szybszy, bardziej ekonomiczny i lepiej nadaje się do spawania cienkich blach.

Istnieją dwa rodzaje spawania drutem: MIG (metal w gazie obojętnym) i drut rdzeniowy. Spawanie metodą MIG polega na stałym strumieniu gazu osłonowego, który chroni spoinę przed zanieczyszczeniem. Gaz jest doprowadzany do pistoletu spawalniczego z butli z gazem. Ograniczenia związane ze spawaniem metodą MIG polegają na tym, że jego stosowanie na zewnątrz może być trudne (wiatr może wydmuchać gaz osłonowy). Spawanie proszkowe wykorzystuje drut specjalnie zaprojektowany do stosowania z gazem osłonowym lub bez, w zależności od używanego drutu. Te zaprojektowane do użytku bez gazu (samoosłonowe) są często zalecane do prac na zewnątrz.

Spawanie elektrodą otuloną (zwane również SMAW) jest często najlepszym wyborem do szybkich napraw i często jest pierwszym procesem, którego uczy się większość początkujących. Jest łatwy w konfiguracji i jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje elektrodę prętową, więc nie potrzebujesz podajnika drutu.

Spawanie metodą TIG (z wolframem w osłonie gazu obojętnego) jest preferowane w przypadku prac architektonicznych lub motoryzacyjnych, gdzie spoina musi dobrze wyglądać. To również dobry sposób na spawanie cienkich elementów metalowych i blach, aby uzyskać jednolity wygląd. Na skali trudności TIG jest zwykle uważany za najtrudniejszy do nauczenia, ale nie jest poza twoim zasięgiem, jeśli włożysz w to wysiłek.

3. Napięcie wejściowe:

Są tylko dwie możliwości – 110 V lub 230 V – obie dostępne w większości domów lub garaży. Na ogół niższe napięcia wejściowe jest wystarczające dla cieńszych materiałów; wyższe napięcie wejściowe umożliwi penetrację grubszych materiałów. Większość początkujących spawaczy odniosłaby korzyści z maszyny, która oferuje podwójne napięcie (zarówno 110 V, jak i 230 V), w które mogą „wyrosnąć”, aby nie ograniczać ich, gdy nabierają pewności siebie.

4. Interfejs użytkownika:

Poszukaj takiego, który jest intuicyjny i łatwy w użyciu. Nowicjuszowi może być trudno „wybrać” ustawienia spawania, więc szukaj maszyny, która zrobi to za Ciebie z logicznym postępem, który pozwoli Ci wybrać proces, grubość i rodzaj materiału, który zamierzasz spawać oraz rodzaj materiału spawalniczego (drut lub elektroda), z którym będziesz spawać. Dobre maszyny będą automatycznie wiedzieć, do jakiego napięcia wejściowego jesteś podłączony i odpowiednio dostosują ustawienia (lub powiedzą, że wybrane opcje są poza zakresem).

5. Materiał:

Niektóre procesy i materiały eksploatacyjne są lepsze do spawania niektórych materiałów i czasami mogą wymagać dodatkowych narzędzi. Na przykład można spawać aluminium metodą MIG, ale lepsze wyniki uzyskasz, używając pistoletu szpulowego do podawania materiału eksploatacyjnego (aluminium nie przepuszcza dobrze przez podajnik drutu i długi kabel). Poszukaj wskazówek u producenta spawarki, którą rozważasz kupić i zastanów się nad projektami, które masz na myśli. Czy można spawać różne materiały, takie jak aluminium, stal miękka i stal nierdzewna, o różnych grubościach? Jeśli tak, możesz być całkiem pewien, że otrzymujesz maszynę, która będzie rosła razem z Tobą.

6. Materiały eksploatacyjne:

„Materiały eksploatacyjne” to termin branżowy określający drut, elektrodę lub materiał dodatkowy używany do spawania. Musisz dopasować materiał eksploatacyjny do procesu spawania (patrz wyżej), a także do materiału, na którym spawasz. Gdy zdobędziesz większą biegłość, zaczniesz rozpoznawać niuanse między materiałami eksploatacyjnymi i prawdopodobnie będziesz kierować się w stronę konkretnej marki. Esab oferuje materiały eksploatacyjne do prawie każdego materiału lub stopu, więc zawsze są one doskonałym miejscem do rozpoczęcia.

Masz to; nic cię teraz nie powstrzyma. A teraz wyjdź i zacznij spawać!