Blog

5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie przenośnej spawarki

5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie przenośnej spawarki

Przenośne spawarki umożliwiają realizację zarówno dużych, jak i mniejszych projektów spawalniczych praktycznie z dowolnego miejsca. Niezależnie od tego, czy spawasz na podwórku, na złomowisku, na stacji kolejowej, czy w kolejnym dużym drapaczu chmur, potrzebna będzie przenośna spawarka.

Obecnie dostępnych jest wiele opcji. Ten przewodnik dla kupujących pomoże Ci lepiej zrozumieć zalety przenośnej spawarki, 5 kluczowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, oraz kilka pytań, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

5 zalet przenośnej spawarki

Amatorzy i profesjonalni spawacze zgodzą się, że przenośne spawarki oferują wiele unikalnych korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi maszynami. Niezależnie od tego, czy chodzi o kompaktowy rozmiar, efektywność energetyczną, czy jedną z wielu innych korzyści, zakup przenośnej spawarki to doskonały wybór.

Oto pięć największych korzyści, jakie mają do zaoferowania te maszyny.

Mały rozmiar i lekkość

Jedną z największych zalet przenośnej spawarki jest jej kompaktowy rozmiar i lekkość. Niezależnie od tego, czy jesteś hobbystą pracującym nad projektami w domu , czy ślusarzem na placu budowy, przenośne spawarki umożliwiają pracę z dowolnego miejsca.

Dzisiejsze maszyny są małe i mocne. Można je z łatwością przenosić jedną ręką, tak jakbyś chodził z teczką, ale nadal mają wystarczającą moc, aby spawać grubsze kawałki metalu.

Pracując w domu lub w pracy, możesz znaleźć się w trudnych sytuacjach, szczególnie jeśli musisz naprawić część konstrukcji lub ramy. Dzięki niewielkim rozmiarom przenośna spawarka zmieści się w ciasnych przestrzeniach, co znacznie ułatwia naprawy.

A co najważniejsze, przenośna spawarka pozwala zaoszczędzić miejsce. Gdy go nie używasz, nie zajmuje dużo miejsca na półce w garażu czy sklepie. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce na przechowywanie innych narzędzi.

Lepsza efektywność energetyczna

Przenośne spawarki mają mniejsze transformatory niż konwencjonalne maszyny, ale nadal mają dużą moc. W rzeczywistości przenośne spawarki są często bardziej energooszczędne niż spawarki konwencjonalne.

Wydajność maszyny przenośnej może wynosić od 82% do 93%, podczas gdy konwencjonalna ma zakres mocy wyjściowej od 40% do 60%. Konwencjonalna spawarka wymaga większej mocy do działania, a ostatecznie wykonanie pracy zajmuje więcej czasu. Jak widać, korzystanie z przenośnej spawarki może pomóc w marnowaniu mniejszej ilości energii i obniżeniu kosztów.

Poprawiona produktywność

Za pomocą przenośnej spawarki możesz ustawić profil stopki tak szeroki, jak chcesz. Jest to coś, co nie jest możliwe w przypadku konwencjonalnych maszyn.

Przenośne spawarki wykorzystują półprzewodnikowe urządzenia zasilające z napędem elektrycznym, które umożliwiają precyzyjną kontrolę prądu. W przypadku bardziej konwencjonalnych maszyn regulacje te muszą być wykonywane ręcznie i mogą mieć wpływ na stabilność łuku, a ostatecznie na jakość spoiny.

Za każdym razem możesz uzyskać bardziej spójne spoiny i nie będziesz musiał zmagać się z przegrzaniem lub poprawką spoiny z powodu słabego lub nierównego łuku.

Pracuj z dowolnego miejsca

Jak sama nazwa wskazuje, przenośna spawarka umożliwia pracę z dowolnego miejsca. Maszyny te można łatwo transportować między miejscami pracy, a do działania potrzebne są jedynie gniazdka 220 V. Łatwo jest ustawić generator na zewnątrz i jeśli zajdzie taka potrzeba, pracować z tylnej klapy ciężarówki.

Jeśli zamierzasz spawać łukiem proszkowym, nie musisz zabierać ze sobą butli gazu. Wielu spawaczy w obiektach komercyjnych i przemysłowych lubi pracować ze spawarkami przenośnymi, ponieważ można ich używać na zewnątrz. Nawet przy wiejącym wietrze możesz nadal wykonywać swoją pracę bez konieczności używania butli z gazem do ochrony jeziorka spawalniczego.

Ponieważ nie musisz trzymać w pobliżu gazu osłonowego, przenośne spawarki ułatwiają błyskawiczny załadunek do auta, jeśli kiedykolwiek zostaniesz wezwany do wykonania naprawy awaryjnej.

Idealny dla hobbystów

Przenośna spawarka to idealna maszyna dla hobbystów i majsterkowiczów. Standardowa spawarka może być nieporęczna, trudna do przenoszenia i może wymagać modernizacji gniazdek elektrycznych w domu lub sklepie. Z drugiej strony przenośna spawarka często waży mniej niż 30 kilo i można ją podłączyć do standardowych gniazdek i przewodów w domu.

5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie przenośnej spawarki

Możliwości spawania wieloprocesowego

Do kupienia jest kilka różnych rodzajów spawarek. Maszyny można dobierać wyłącznie do wykonywania określonego rodzaju spawania, np. MIG, TIG, czy otulonego. W większości przypadków spawarka jednoprocesowa zapewnia większą kontrolę nad wybieraniem ustawień dla tego procesu.

Jeśli jednak zamierzasz kupić spawarkę jednoprocesową, lepiej upewnij się, że jest to jedyny rodzaj spawania, jaki wykonujesz. Jeśli nie, będziesz potrzebować dodatkowej przestrzeni wokół swojego warsztatu, aby pomieścić dodatkowe spawarki.

W większości przypadków zamiast tego należy poszukać spawarki wieloprocesowej. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu spawacze mogą być wykorzystywane do wykonywania wielu procesów, na przykład MIG lub TIG. Ten typ spawarki może w razie potrzeby przełączać się między różnymi procesami spawania bez konieczności zmiany zewnętrznego źródła zasilania.

Starsze maszyny wieloprocesowe mogą obsługiwać tylko dwa różne procesy. Jednakże wiele nowych maszyn może wykonywać wszystkie cztery podstawowe metody spawania łukowego – elektrodę otuloną , drut proszkowy, MIG i TIG .

Rozmiar i waga

Powinieneś naprawdę rozważyć, gdzie i jak często planujesz używać swojej maszyny. Dla zapalonych hobbystów lub użytkowników pracujących w niepełnym wymiarze godzin, spawarka o wadze 15 kg i napięciu 220 V może być z łatwością przechowywana na półce lub transportowana z tyłu samochodu. Większa maszyna ważąca ponad 15 kg może nie być tak łatwa do załadunku lub rozładunku i wymagać drugiej pary rąk.

Ostatecznie głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wydajność i pewność, że maszyna spełni wymagania Twoich projektów. Nawet jeśli planujesz regularnie transportować maszynę i być w ruchu, nie możesz pominąć kwestii, czy maszyna ma odpowiedni rozmiar i wagę.

Jeśli planujesz zakup urządzenia wieloprocesowego, które będzie wymagało gazu osłonowego do spawania MIG i TIG, należy wziąć pod uwagę możliwość przenoszenia butli.

Grubość metalu

Przed zakupem spawarki należy zapoznać się z arkuszem danych technicznych. Większość producentów podkreśla różne rodzaje metali i grubości, do których najlepiej nadają się ich maszyny.

Jeśli jesteś doświadczonym spawaczem lub pracujesz w branży , prawdopodobnie dobrze wiesz, jakich ustawień wymagają różne materiały. Jeśli nie masz pewności, w Internecie dostępnych jest kilka zasobów, które pomogą Ci określić, jaki poziom natężenia prądu jest wymagany dla różnych typów i grubości metali.

Wejście zasilania

Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie przenośnej spawarki jest moc wejściowa. Ogólnie rzecz biorąc, im większą moc spawania może wytworzyć maszyna, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje do pracy. Przed zakupem maszyny zastanów się nad obecną konfiguracją elektryczną i rodzajem pracy, którą będziesz wykonywać.

Większość podstawowych spawarek przenośnych będzie zasilana ze standardowego domowego gniazdka 220 V. Maszyny te będą miały wystarczającą moc do wykonywania lekkich prac produkcyjnych i budowlanych, konserwacji i napraw ogólnych.

Jeśli kupujesz przenośną spawarkę do zastosowań w przemyśle stoczniowym, ciężkim budownictwie lub przy projektach kolejowych, potrzebujesz czegoś o napięciu do 460 woltów lub wyższym.

Aby Ci to ułatwić, wszystko, co dotyczy podstawowych projektów, może zostać zrealizowane dzięki przenośnej spawarce 220 V. Wszelkie średnie i ciężkie projekty przemysłowe będą wymagały czegoś o dużej mocy.

Moc wyjściowa

Moc wyjściowa to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie przenośnej spawarki. Ogólnie rzecz biorąc, mierzy się to amperażem, przy którym maszyna może pracować. Im wyższe natężenie, tym głębiej łuk może wniknąć w spawany metal.

Zastanów się, z jakimi rodzajami materiałów najczęściej pracujesz i upewnij się, że maszyna, którą planujesz kupić, jest w stanie sobie z nimi poradzić.

3 pytania, które należy sobie zadać przed zakupem przenośnej spawarki

Jeśli myślisz o zakupie przenośnej spawarki , najpierw przeprowadź badania. Koniecznie zapoznaj się z różnymi dostępnymi opcjami i wybierz maszynę odpowiadającą Twoim potrzebom. Aby ułatwić Ci podjęcie tej decyzji, przed zakupem zastanów się nad poniższymi pytaniami.

Gdzie i kiedy będę korzystać z tej spawarki?

Gdzie i jak często spodziewasz się używać maszyny? Może jesteś weekendowym hobbystą pracującym w garażu lub warsztacie? Być może jesteś właścicielem warsztatu spawalniczego i od czasu do czasu musisz dokonać napraw w terenie. Niezależnie od przypadku, zacznij od przemyślenia, gdzie i jak często będziesz używać spawarki.

Dla większości amatorów i majsterkowiczów przenośna spawarka powinna wykonać to zadanie. Jeśli podchodzisz do spawania nieco poważniej i potrzebujesz go do pracy dodatkowej lub na pełen etat, możesz potrzebować bardziej konwencjonalnej maszyny.

Mając to na uwadze, konwencjonalna maszyna będzie musiała pozostać w Twoim warsztacie. Jeśli często podróżujesz do pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie przenośna spawarka.

Z jakimi rodzajami metalu zwykle pracuję?

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj metalu, z którym zwykle pracujesz. Różne metale wymagają różnych procesów spawania. Upewnij się, że maszyna, z którą współpracujesz, jest w stanie pracować z tymi materiałami. Jeśli kupisz spawarkę wieloprocesową, nie powinno to stanowić większego problemu.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest grubość materiałów, z którymi pracujesz. Dzisiejsze przenośne spawarki są kompaktowe, ale mocne. W większości przypadków powinni być w stanie wykonać pracę w przypadku większości projektów. Maszyny te mają jednak swoje ograniczenia. Przed zakupem upewnij się, że natężenie prądu można dostosować, aby zapewnić wystarczającą moc do wykonania zadania. Jeśli na przykład zazwyczaj pracujesz z grubymi kawałkami stali, możesz potrzebować bardziej konwencjonalnej maszyny o większym wkładzie i wydajności.

W jakich pozycjach będę spawał?

Ostatnim pytaniem, które należy sobie zadać, jest to, na jakim stanowisku będziesz pracować. Ogólnie rzecz biorąc, większość operacji spawalniczych będzie wykonywana na stole warsztatowym. Jednak praca na miejscu może wymagać dotarcia do ciasnych i wyjątkowych przestrzeni.

Przenośna spawarka pozwala zaoszczędzić miejsce i powinna zmieścić się w ciasnych przestrzeniach. Jeśli okaże się, że pracujesz nad głową lub w mniej niż pożądanej pozycji, ostatnią rzeczą, której chcesz, jest próba zamontowania tam ciężkiej i nieporęcznej maszyny. Przenośne spawarki są lekkie i znacznie ułatwiają pracę w terenie.